March 2, 2019

The following athletes have secured their spot in “the Richest Weekend in Western Sports” – the 2019 edition of THE AMERICAN! The complete Day Sheet for today's event is available HERE.

THE AMERICAN 2019 starts tonight! Check HERE for times and viewing options.

Bareback Riding
Caleb Bennett (Top 10 Invitee)
Dantan Bertsch (Qualifier)
Clayton Biglow (Top 10 Invitee)
Wyatt Bloom (Qualifier)
Ty Brueuer (Top 10 Invitee)
Richmond Champion (Top 10 Invitee)
Wyatt Denny (Qualifier)
Steven Dent (Top 10 Invitee)
Kaycee Feild (Top 10 Invitee)
Tilden Hooper (Top 10 Invitee)
Orin Larsen (Top 10 Invitee)
Clint Laye (Qualifier)
Will Lowe (Qualifier)
Shane O'Connell (Top 10 Invitee)
Garret Shadbolt (Qualifier)
Bill Tutor (Top 10 Invitee)

Steer Wrestling
Denver Berry (Qualifier)
Tee Burress (Qualifier)
Cody Cassidy (Qualifier)
Curtis Cassidy (Top 10 Invitee)
Bridger Chambers (Top 10 Invitee)
Stephen Culling (Qualifier)
Hunter Cure (Top 10 Invitee)
Dakota Eldridge (Qualifier)
Ty Erickson (Top 10 Invitee)
Scott Guenthner (Top 10 Invitee)
Nick Guy (Top 10 Invitee)
Blake Knowles (Top 10 Invitee)
Will Lummus (Top 10 Invitee)
Tyler Pearson (Top 10 Invitee)
JD Struxness (Qualifier)
Tyler Waguespack (Top 10 Invitee)

Team Roping (Headers)
Derrick Begay (Top 10 Invitee)
Luke Brown (Top 10 Invitee)
Bubba Buckaloo (Top 10 Invitee)
Kaleb Driggers (Top 10 Invitee)
Dustin Egusquiza (Top 10 Invitee)
Kellan Johnson (Qualifier)
Chad Masters (Top 10 Invitee)
Riley Minor (Top 10 Invitee)
Spencer Mitchell (Qualifier)
Coleman Proctor (Qualifier)
Rhen Richard (Qualifier)
Clay Smith (Top 10 Invitee)
Cody Snow (Top 10 Invitee)
Marcus Theriot (Qualifier)
Clay Tryan (Qualifier)
Aaron Tsinigine (Top 10 Invitee)

Team Roping (Heelers)
Russell Cardoza (Qualifier)
Cody Droscher (Qualifier)
Paul Eaves (Top 10 Invitee)
Joseph Harrison (Top 10 Invitee)
Carson Johnson (Qualifier)
Kory Koontz (Top 10 Invitee)
Jake Long (Top 10 Invitee)
Brady Minor (Top 10 Invitee)
Ryan Motes (Qualifier)
Junior Nogueira (Top 10 Invitee)
Monty Joe Petska (Top 10 Invitee)
Coleby Payne (Qualifier)
McCoy Profili (Qualifier)
Wesley Thorp (Top 10 Invitee)
Chase Tryan (Top 10 Invitee)
Trey Yates (Top 10 Invitee)

Saddle Bronc Riding
CoBurn Bradshaw (Top 10 Invitee)
Chase Brooks (Top 10 Invitee)
Jacobs Crawley (Top 10 Invitee)
Isaac Diaz (Top 10 Invitee)
Clay Elliott (Top 10 Invitee)
Cole Elshere (Qualifier)
Jake Finlay (Qualifier)
Layton Green (Qualifier)
Mitch Pollock (Qualifier)
Cort Scheer (Top 10 Invitee)
Wade Sundell (Top 10 Invitee)
Zeke Thurston (Top 10 Invitee)
Jake Watson (Qualifier)
Cody Wright (Exemption)
Spencer Wright (Qualifier)
Rusty Wright (Top 10 Invitee)
Ryder Wright (Top 10 Invitee)

Breakaway Roping
Paige Abernathy (Qualifier)
Kelcie Chace (Qualifier)
Amber Crawford (Qualifier)
Jackie Crawford (Qualifier)
Josie Conner (Qualifier)
Jaice Cross (Qualifier)
Sawyer Gilbert (Qualifier)
Lari Dee Guy (Qualifier)
Abigail Hampton (Qualifier)
Mckenna Hickson (Qualifier)
Taylor Munsell (Qualifier)
Madison Outhier (Qualifier)
Beau Peterson (Qualifier)
Tibba Smith (Qualifier)
Lydia Townson (Qualifier)
Tanegai Zilverberg (Qualifier)

Tie Down Roping
Bobby Abernathy (Qualifier)
Trevor Brazile (Top 10 Invitee)
Seth Cooke (Qualifier)
Tuf Cooper (Top 10 Invitee)
Tyson Durfey (Top 10 Invitee)
Shane Hanchey (Top 10 Invitee)
Ty Harris (Qualifier)
Monty Lewis (Qualifier)
Haven Meged (Qualifier)
Jake Pratt (Top 10 Invitee)
Rhen Richard (Top 10 Invitee)
Reese Riemer (Top 10 Invitee)
Riley Pruitt (Qualifier)
Matt Shiozawa (Top 10 Invitee)
Caleb Smidt (Top 10 Invitee)
Ryle Smith (Top 10 Invitee)

Barrel Racing
Taci Bettis (Top 10 Invitee)
Sydni Blanchard (Qualifier)
Craig Brooks (Qualifier)
Ivy Conrado (Top 10 Invitee)
Brandon Cullins (Qualifier)
Michael Duffie (Qualifier – DISH Up and Comer Award Winner)
Stevi Hillman (Top 10 Invitee)
Hailey Kinsel (Top 10 Invitee)
Taylor Langdon (Qualifier)
Sarah Mccormick (Qualifier)
Nellie Miller (Top 10 Invitee)
Amberleigh Moore (Top 10 Invitee)
Debbie Pate (Qualifier)
Acey Pinkston (Qualifier)
Carman Pozzobon (Top 10 Invitee)
Anita Randle (Qualifier)
Donna Kay Rule (Qualifier)
Jessica Routier (Top 10 Invitee)
Jessie Telford (Top 10 Invitee)
Kylie Weast (Top 10 Invitee)

Bull Riding
Silvano Alves (Qualifier)
Jeff Askey (Top 10 Invitee)
Tyler Bingham (Qualifier)
Parker Breding (Top 10 Invitee)
Riker Carter (Qualifier)
Will Centoni (Qualifier)
Chase Dougherty (Top 10 Invitee)
Marco Eguichi (Top 10 Invitee, PBR)
Brennon Eldred (Qualifier)
Joe Frost (Top 10 Invitee)
Manuelito de Souza Junior (Qualifier)
Sage Kimzey (Top 10 Invitee)
Derek Kolbaba (Qualifier)
Jose Vitor Leme (Top 10 Invitee, PBR)
Claudio Montanha (Top 10 Invitee, PBR)
JT Moore (Qualifier)
Chase Outlaw (Qualifier)
Kaique Pacheco (Top 10 Invitee, PBR)
Aaron Pass (Qualifier)
Koby Radley (Qualifier)
Junior Patrik Souza Rocha (Qualifier)
Cody Teel (Top 10 Invitee, PBR)
Matt Triplett (Qualifier)
Eli Vastbinder (Qualifier)
Joao Ricardo Vieira (Qualifier)
Sean Willingham (Qualifier)